DERT MUTLULUĞUN KARDEŞİDİR

Köşe Yazıları 9 Haziran 2017

     

   Dert ve mutluluk göreceli kavramlardır. Her iki kavramı hayatı algılayış ve olaylara bakış açısına göre anlamlandırabilmek mümkündür.

 

Su ve aş bulamayan da dertlidir,sahilde yazlık alamayan da.Elimize kağıt kalem alsak ve mutluluk ile derdi ayrı ayrı yirmi madde halinde  tanımlamaya, ne olursa dert sahibi oluruz neler bizi depresyona sokar, bunalımın zirvesine tırmandırır ya da neler bizi mutlu eder biz ne olursa kahkaha atarız şıkır şıkır oynarız  diye örneklemeye çalışsak; planlarımızın bozulmasından başlayıp,  artık demode olan arabamızı maddi imkansızlıklar yüzünden bir türlü değiştirememeye kadar bol acılı bir liste yapabileceğimiz gibi ,bir günlük rızkı kazanmaktan tutunda Miami’de tatile kadar her maddesi gülücük kokan bir liste de oluşturabiliriz.

Bana göre dert;  hayatın bizim olmasını istediğimiz çizgide gitmemesidir. Mutluluk ise yetinmesini bilmek ve sağlam bir inanca sahip olmaktır.Biz her şeyin istediğimiz gibi olmasını ayağımıza taş değmemesini isteriz fakat bizi yaradan bizi sınamak murad  eder, zorluklar karşısında sevdamızın derecesini ölçmek diler.Bir insan  hiç bir derde müptela olmuyor ise  derdi vereni hatırına getirmediği ona müracaat etmediği içindir. Çünkü hepimiz biliriz ki ancak sıkıntılı durumlarda Yüce Yaradanı anar, ondan imdat bekleriz.dert yoksa hatırlama, dua yoktur.En büyük dert dertlerin bitmesidir.Planlarımız bozuluyorsa yaptığımız planın bizim hayrımıza olmayışındandır, yada Allah bize hayal bile edemeyeceğimiz daha güzel bir yaşam verecektir de onun,için kıt aklımızla bizim harika sandığımız planımız bozmaktadır. Beklemek ve sabretmek derdi siler ,hafifletir.Kavmiyle ,eşiyle ,hastalıklarla ,akrabalarıyla imtihanın en çetiniyle test edilen peygamberlerden daha imtiyazlı olmadığımızı unutmamalıyız.

Mutluluk elinde olanla yetinebilmek ve kale gibi sağlam bir inanca sahip olabilmektir demiştim.Bülent Akyürek ”İçinizdeki Öküze Oha Deyin” kitabında ”Mutluluk Dünyada bulunmayan tek elementtir” dese de ben katılmıyorum.Bulunduğu ortamdan zevk almasını bilen her insan mutludur.Para pul makam mevki insanı bahtiyar etmeye vasıta olamaz. Everest kadar dünyalık biriktirenlerin bir çoklarının iç dünyası  Mariana çukurundan daha derindir.Kuru soğanı yumruğuyla kırıp ekmeğine katık ederek pilavını kaşıklayan, tek giysisi kepeneği , tek yoldaşı kavalı olan bir çobanın mutluluğu, milyonlarla oynayan  bir eli yağda bir eli balda olan kimseden  kıyas kabul etmeyecek derece de fazla olabiliyor ise bunun sebebi hikmeti var olanı nimet bilip şükür etmekten başka ne ile açıklanabilir? Durmak bilmeyen bir iştiha ile elde etme ve yığma sevdasına düşen günümüz insanı mutlu olayım derken kankası olan dert ile tanış olmaktadır.

Dilimizden ”stres,depresyon,moral ,psikoloji”kelimelerinin düşmesini istiyorsak derdi verene isyan etmeyeceğiz, rızkın ve geleceğin teminatının Cenabı Hak olduğuna canı gönülden inanacağız. Kalpler tatmin olursa hayat yolumuz aydınlanır, Kalplerin huzur bulması da ancak bizi yaradanı her daim hatırlamakla mümkündür.

 

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • REKLAMLAR

  Tarafından AÇIK 27 Mayıs 2017 - 0 Yorumlar

 • MANŞETLER

  Tarafından AÇIK 27 Mayıs 2017 - 0 Yorumlar

 • Afrin’deki Terörist Sayısı Açıklandı!

  Tarafından AÇIK 21 Ocak 2018 - 0 Yorumlar

  Başbakan Binali Yıldırım, ‘Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin, “Harekat çok seri şekilde yapılacak” dedi. Afrin’deki teröristlere yapılacak her destek bu operasyonun hedefi olur” dedi. Harekatın 4 safhada yapılacağını ve 30 kilometre derinlikte güvenli bir alan oluşturulacağını belirten Başbakan Yıldırım, Afrin’de 8-10 bin civarında bir terörist varlığı olduğunu ifade etti. Afrin’de 8-10 bin civarında bir terörist varlığı […]

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

booked.net

Köşe Yazıları

Karaman Rehberi Ramazan Gençlik Şehitler

Android Uygulamamız

Karaman Rehberi

Karaman Rehberi